Mezi drogami a násilím existuje více souvislostí:
1. Některé drogy, hlavně pervitin, kokain, ale i alkohol, pronikavě zvyšují riziko násilného jednání.
2. Možnost násilného jednání roste i v souvislosti s nepříjemnými duševními nebo tělesnými stavy po vysazení drogy.
3. Lidé, kteří berou drogy, jsou častěji obětí násilí ze strany druhých. To má více příčin. Tito lidé bývají neopatrní, mohou bezděky provokovat nebo mohou být vytipováni jako poměrně snadná oběť útoku.
4. Motivem k násilnému jednání může být i snaha opatřit si prostředky na drogu.
5. Děti, které byly vystaveny nadměrnému násilí, jsou více ohroženy i problémy s drogami.
6. Existují přesvědčivé důkazy o tom, že děti a dospívající, kteří mají násilné sklony, jsou také více ohroženi problémy s drogami.
Jestliže sdílíte společnou domácnost s člověkem, který má s problém s drogou, můžete být vystaveni násilnému jednáním z jeho strany nebo ze strany jeho známých. Jak snížit toto riziko?
- Nebezpečné nebo bezohledné jednání a ani vydírání nepřecházejte mlčením. Rodiče jednoho mladého muže závislého na drogách si stěžovali, že jim syn opakovaně vyhrožoval, že zapálí dům. Doporučili jsme jim, aby ho upozornili, že pokud něco takového ještě jednou řekne (nebo dokonce udělá), že ohlásí věc policii.
- Nedopusťte, aby ve vaší rodině platila jiná pravidla než v normálním světě. Zde možná někdo namítne, že závislý na drogách je vlastně nemocný člověk. To je svým způsobem pravda. Ale chce-li mít výhody nemocného, měl by se řádně léčit. Považuje-li se naopak za zdravého, musí počítat s tím, že ponese zodpovědnost.
- Svěřte se svými problémy a obavami příbuzným, přátelům, profesionálním pracovníkům, kteří se touto problematikou zabývají. Možná u nich najdete konkrétní pomoc, radu i pochopení a porozumění. Právě to v této těžké situaci potřebujete.
- V nebezpečných situacích neváhejte volat policii.
- Uvažujte o tom, jak nebezpečnou situaci řešit dlouhodobě, případně se poraďte i s právníkem.
- Vůči lidem, kteří jsou na drogách závislí, nemá smysl uplatňovat fyzické násilí v naději, že se tak "vyléčí". Fyzické tresty vztahy v rodině většinou zhorší, napadený na násilí reaguje často odporem, pocity ukřivděnosti a dalším braním drog.
- U závažnějších problémů s drogami je třeba trvat na tom, aby se člen rodiny léčil. Neváhejte to třeba opakovaně doporučovat a zdůrazňovat. O možnostech léčby najdete více informací v dodatku dále.
Věk pod 18 a věk nad 18 let
Pod 18 let. Dospívající je nezletilý. Z toho pro rodinu vyplývá povinnost poskytovat mu přiměřenou péči a ochranu. Rodičovská odpovědnost je spojena i s pravomocemi. Rodina může např. trvat na léčbě, i když s ní pacient nesouhlasí. Pokud je tato léčba potřebná ze zdravotního hlediska, z právního hlediska se vlastně jedná o léčbu dobrovolnou. U nezletilých může také rodina pohrozit návrhem ústavní výchovy nebo ji navrhnout, jestliže dospívající odmítá léčbu a změnu. Nezletilý je pro své kamarády nebezpečnější v tom, že pokud by se prokázalo, že mu dali drogy, budou potrestáni přísněji. Toho je možné využít při jednání s jeho nevhodnými známými a pohrozit jim udáním na policii, případně oznámit na policii podezření z trestného činu, kterého se na dítěti možná dopustili. Pokud dítě pod 18 let, za které odpovídáte, uteče a je nezvěstné, měli byste to hlásit na policii. Je to důležité kvůli jeho bezpečnosti i proto, abyste byli sami chráněni před obviněním ze zanedbání povinné péče.
Nad 18 let. Nedobrovolná léčba není možná s výjimkou následujících situací:
- Člověk je nebezpečný sobě nebo okolí z důvodů duševní nemoci (například trpí pocity pronásledování nebo má halucinace).
- Léčbu nařídil soud, jestliže došlo v souvislosti s drogami k trestné činnosti. Realizace tohoto typu léčeb naráží ale v praxi na značné problémy.
Na druhé straně ale rodina není povinna dítě ve věku nad 18 let živit, šatit, oblékat ani ho jinak podporovat. Samozřejmě to rodina může dělat. Ale bývá to vhodné podmínit tím, že dospělé dítě její pomoc použije k překonání svého problému, ne že ji bude zneužívat k prohlubování závislosti. Ale pozor: Nevyhrožujte něčím, co nemůžete nebo nechcete splnit. Ztráceli byste tím důvěryhodnost. A nejednejte zmateně a ukvapeně. Je možné, že od vás dospělé dítě odejde, nebo vaše vzájemné soužití se pro vás stane nepřijatelné. I v tom případě nezavřete dveře navždy. I když dítě odejde, je dobré být připraven mu pomoci, pokud přijme rozumné podmínky včetně léčby. Uchovejte si naději, dobrým spojencem je i přirozený proces zrání. Každý den, kdy dítě drogy nebere, zvyšuje jeho šance.